RTP Awards 2021: Full list of winners

RTP Awards 2021: Full list of winners

Full List Of Winners At Adonko RTP Awards 2021

Here’s The 11th edition of the much-talked about Adonko Radio and Television Personality (RTP) Awards came off at Movenpick Ambassador Hotel in Accra on Saturday, November 6.

On the night, Okay FM’s Abeiku Aggrey Santana won the most coveted award, claiming the RTP Personality of the Year.

Other winners include Frankie Taylor (Maapoo), DJ Slim, Quophi Okyeame, Stacy Amoateng, Samson Lardi Anyenini, Giovanni Caleb, Nana Ama Mcbrown, among others.

RTP Personality of the Year

  • Afia Pokuaa  – Okay FM
  • Stacy Amoateng  – Platinum Network
  • Bernard Avle  – Citi FM
  • Nana Ama Mcbrown  –  UTV
  • Patrick Osei Agyemang (Songo)  – Adom TV
  • Abeiku Aggrey Santana  –  Okay FM ———— Winner!
  • Agyemang Prempeh  – Power FM
  • Giovanni Caleb  –  TV3

Media Group of the Year

  • Multimedia Group
  • Despite Media Group ————— Winner!
  • Angel Broadcasting Network
  • EIB Network
  • Class Media Group
  • Omni Media
  • Media General

TV Station Of The Year

  • UTV ——- Winner!
  • TV3
  • Joy News
  • GH One TV
  • Angel TV
  • Adom TV
  • Citi TV

Digital TV Channel of the Year

  • Angel TV ———— Winner!
  • TV XYZ
  • Pan-African TV
  • Homebase TV
  • DGN TV
  • Adom TV
  • Max TV
  • Agoo TV
  • CTV
  • EBN TV
  • Bryt TV
  • 4syte TV

Emerging TV Station of the Year

  • TV XYZ ——– Winner!
  • DGN TV
  • Max TV
  • Angel TV
  • Citi TV
  • 4syte TV
  • Bryt TV
  • Atinka TV
  • Onua TV
  • Wontumi TV

TV Discovery of the Year

  • Afia Panamang  –  Angel TV ——————- Winner!
  • Mona Gucci  –  Kantanka TV to Onua TV
  • Akosua Kekeli  – Angel TV
  • Afia Tagor  – Onua TV
  • Nana Yaa Tanoa  –  Metro TV
  • Francisca Kakra Forson  –  Metro TV
  • Aniela Allotey  –  TV3
  • Komla Adom  –  TV3
  • Kojo Preko Dankwa  –  CTV
  • Edna Ohemaa Lawer  –  GH One TV
  • Abena Soreno Nyankyera  –  DGN TV

TV Programme of the Year

  • Date Rush  –  TV3
  • New Day  –  TV3
  • Ghana’s Most Beautiful 2020 — TV3
  • GH Today — GH One TV
  • Adekye Nsroma  –  UTV ——————————— Winner!
  • Restoration With Stacy  –  Platinum Network
  • United Showbiz – UTV
  • Am Show  –  Joy News

TV Morning Show Host of the Year

  • Berla Mundi  –  TV3
  • Serwaa Amihere –  GH One TV ——– Winner!
  • Yaa Konamah  –  UTV
  • Johnnie Hughes  –  TV3
  • Lantam Papanko  –  Ghone TV
  • Roselyn Felli  –  TV Africa
  • Randy Abbey  –  Metro TV
  • Babiee Dapaah  –  Max TV
  • Kwame Owusu Danso  –  Pan African TV

Television Morning Programme of the Year

  • AM Show  –  Joy News
  • New Day  –  TV3 ————— Winner!
  • GH Today  –  GH One TV
  • Max Morning  –  Max TV
  • Adehye Nsroma  –  UTV
  • Good Morning Ghana  –  Metro TV
  • Breakfast Daily –  Citi TV
  • Angel In The Morning  – Angel TV
  • Good Morning Africa  –  Pan African TV

TV Sports Show Host of the Year

  • Philip Sitsofe Atsrim  – Max TV
  • Patrick Osei Agyemang (Songo)  –  Adom TV ———- Winner!
  • Nana Kwaku Mensah (King Kaninja)  –  Angel TV
  • Michael Kofi Oduro  –  Metro TV
  • Juliet Bawuah  –  TV3
  • Thierry Nyann  –  TV3
  • Yaw Ampofo Ankrah  –  Max TV
  • Yaw Ofosu Larbi  – TV3

Tv Sports Programme of the Year

  • GPL Express  –  TV3
  • Angel Sports Live  – Angel TV
  • E-Sports Live  –  ETV Ghana
  • Metro Sports  –  Metro TV
  • Premier League Preview Show  –  Citi TV ——- Winner!
  • Fire For Fire  –  Adom TV
  • Premier League Show  –  Max TV
  • Ghana’s Strongest  –  TV3

TV Female Entertainment Show Host of the Year

  • Mz Gee  –  TV3 —————————– Winner!
  • Regina Van-Helvert  – GH One TV
  • Gloria Sarfo  –  Angel TV
  • Xandy Kamel  –  Angel TV
  • Jackie Acquaye  –  GH One TV
  • Anita Akuffo  –  TV3
  • Nana Ama Mcbrown  –  UTV
  • Doreen Avio  –  Joy News
  • Becky  –  Joy Prime

TV Male Entertainment Show Host of the Year

  • Giovani Caleb  – TV3 ——————– Winner!
  • Abeiku Aggrey Santana  –  UTV
  • KMJ  –  Joy Prime
  • Bliss Kingg  –  GH One TV
  • DKB  –  Angel TV
  • Marshall  –  Max TV
  • Christian Agyei Frimpong  –  Onua TV
  • Akrobeto  –  UTV
  • IB  –  Joy Prime

TV Entertainment Programme of the Year

  • United Showbiz – UTV ————- Winner!
  • Showbiz Now  –  Joy Prime
  • Rythmzlive  –  GH One TV
  • Showbiz 360  –  TV3
  • Atuu  –  UTV
  • Upclose  –  Max TV
  • Real News  – UTV

TV Female Newscaster of the Year

  • Natalie Fort
  • Bernice Abu-baidoo Lansah
  • Portia Gabor
  • Akosua Sarpong
  • Frema Adunyame
  • Afia Pokuaa
  • Serwaa Amihere
  • Lily Mohammed
  • Ayisha Yakubu  ————– Winner!

TV Male Newscaster of the Year

  • Francis Abban
  • Israel Laryea
  • Roland Walker
  • Alfred Ocansey
  • Umaru Sanda Amadu
  • Agya Kwabena  (UTV) ——————- Winner!
  • Daniel Dadzie
  • Justice Appiah

TV News Programme of the Year

  • UTV News ——– Winner!
  • News 360
  • Joy News Prime
  • Citi Newsroom
  • GH One Newsroom
  • Pan-African News
  • News Night
  • Real News

TV Current Affairs Show Host of the Year

  • Paul Adom Otchere
  • Bernard Avle
  • Abena Tabi
  • Afia Pokuaa
  • Samson Lardy Anyenini  ——- Winners!
  • Francis Abban
  • Sena Nombo

TCurrent Affairs Programme of the Year

  • Good Evening Ghana  – Metro TV
  • The Point Of View  –  Citi TV
  • State Of Affairs  – GH One TV
  • The Key Point s – TV3
  • Alhaji And Alhaji  –  Pan African TV
  • Critical Issues  –  UTV ——————— Winner!
  • News File  –  Joy News

TV Female Presenter of the Year

  • Nana Ama Mcbrown  ————- Winner!
  • Berla Mundi
  • Afia Pokuaa
  • Abena Tabi
  • Serwaa Amihere
  • Yaa Konamah
  • Stacy Amoateng
  • Akumaa Mama Zimbi
  • Ama Pratt

TV Development Show Host of the Year

  • Berla Mundi
  • Maame Grace
  • Ms Nancy
  • Akumaa Mama Zimbi
  • Anim Addo
  • Stacy Amoateng ——————- Winner!
  • Justice Danquah
  • Ama Pratt
  • Hannah-Lisa Tetteh

TV Development Programme of the Year

  • Ladies Lounge  –  Angel TV
  • Ayekoo  – UTV
  • Joy Health And Vitality  – Joy News ———— Winner!
  • The Day Show  –  TV3
  • Restoration With Stacy  –  Platinum Network
  • My Health My Life  –  UTV
  • Odo Ahomaso  –  Adom TV
  • In Bed With Adwen  –  ETV Ghana
  • Duvet  – GH One TV

TV Reality Show of the Year

  • Date Rush  – TV3
  • Talented Kidz  – TV3
  • Ghana’s Most Beautiful 2020  – TV3 ————————- Winner!
  • Enriching Lives Cooking Competition  –  Wilmar Africa
  • Nsoroma  –  Adom TV
  • The Next TV Star  – GH One TV
  • Ghana’s Strongest  – TV3

TV Local TV Series of the Year

  • Yantah  ——- Winner!
  • Efie Wura
  • Boys Abre
  • Police Academy
  • Revelations

TV Cooking/Culinary Programme of the Year

  • McBrown’s Kitchen –  UTV ————— Winner!
  • Ghanaian Kitchen  –  Homebase TV
  • Supa’s Kitchen  – Angel TV
  • Chef Diaries  – TV3
  • Aben Wo Ha  – Onua TV
  • Aben Show  – Angel TV
  • Big Chef — Joy Prime

Blogger of the Year

  • Ameyaw Debrah
  • Eugene Osafo Nkansah
  • Aaron Safohene Afful (Ronny Is Everywhere) —– Winner!
  • Felix Adomako Mensah
  • Rashid Emmanuel
  • Attractive Mustapha
  • Isaac Aidoo
  • Augustus Koranteng Kyei
  • Samuel Kumah
  • Kofi Adomah Nwanwanni

Radio Station of the Year

  • Peace FM —– Winner!
  • Citi FM
  • Okay FM
  • Angel FM
  • Joy FM
  • Power FM
  • Adom FM

Radio Programme of the Year

  • Kokrooko  – Peace FM —————- Winner!
  • Dwaso Nsem  –  Adom FM
  • Ekosisen  –  Asempa FM
  • Ekwanso Dwoodwoo  –  Okay FM
  • Citi Breakfast Show  – Citi FM
  • Ade Akye Abia – Okay FM
  • Anopa Bofour  – Angel FM

Best Radio Station Greater Accra Region

  • Adom FM
  • Peace FM ——— Winner!
  • Okay FM
  • Citi FM
  • Hitz FM
  • Angel FM
  • 3FM
  • Power FM
  • Starr FM
  • Joy FM

Best Radio Station Ashanti Region

  • Pure FM
  • Hello FM
  • Angel FM —– Winner!
  • Luv FM
  • Nhyira FM
  • Oyerepa FM
  • Kessben FM
  • Wontumi Radio
  • Kumasi FM
  • YFM

Best Radio Station Eastern Region

  • Bryte FM
  • Aben FM
  • Ahenkan FM
  • Okwahu FM
  • Obuoba FM
  • Emak FM
  • Agoo FM
  • Taste FM
  • Rite FM ————– Winner!
  • Eastern FM

Best Radio Station Northern Sector

  • Kesmi FM
  • Home Radio
  • Filla FM
  • Radio Savanna
  • Radio Tamale
  • Tungsung Radio
  • Radio Progress
  • Angel FM
  • Word Radio
  • Dagbon FM —– Winner!

Best Radio Station Central Region

  • Kingdom FM
  • Rich FM
  • Pink FM
  • ATL FM
  • Darling FM———-Winner
  • Nkwa FM
  • Splash FM
  • Kastle FM
  • Ahomka FM

Best Radio Station Volta-Oti Sector

  • Kekeli FM
  • Sela FM
  • Heritage FM
  • Swiss FM
  • Oti FM
  • Dzigbodi FM
  • Beyond FM
  • Ho FM —————- Winner!
  • Denyigba Radio
  • Vov Radio

Best Radio Station Western Sector

  • Skyy Power FM
  • Connect FM
  • Angel FM
  • Cheers FM
  • Medeama FM
  • Trinity FM
  • YFM
  • Radio Shama
  • Radio Premier
  • Tadi FM ————- Winner!

Best Radio Station Brong-Ahafo Sector

  • Ark FM
  • Cheers FM ———– Winner!
  • Moonlight FM
  • Genesis R
  • Suncity Radio
  • Angel FM
  • Dormaa FM
  • Sunyani FM
  • Space FM
  • Service Radio

Best Radio Personality Greater Accra Region

  • Umaru Sanda Amadu
  • Francis Abban
  • Agyemang Prempeh
  • Bernard Avle
  • Quophi Okyeame  ————– Winner!
  • Kwame Nkrumah Tikesie
  • Kofi Adoma Nwanwani
  • Afia Pokuaa

Best Radio Personality Ashanti Region

  • Akua Ahwenie
  • Kwame Tanko
  • Colins Atta Poku
  • Ike De Unpredictable
  • Mama Efe
  • Auntie Naa
  • Frankie Taylor  ————- Winner!
  • DJ Slim

Best Radio Personality Eastern Region

  • Kumi Kasa
  • Wonder Gee  ——————– Winner!
  • Francis Nana Asare
  • Royal Mama Cita
  • Akua Justina
  • DJ Mix
  • K Baah
  • Oke

Best Radio Personality Northern Sector

  • Angaamwin Alhassan Ibrahim
  • DJ Zampreyal
  • Akosua Kwarteng Boatema
  • Moris Banamwine  —————- Winner!
  • Fostino Asprilla
  • Anaakaa Warris
  • Dimbie Jamaldeen
  • Abayema Subur

Best Radio Personality Central Region

  • Prince Appiah Kubi
  • Kwame Dapaah
  • Shadrack Owusu Menz
  • Amansan Krakye
  • Nana Ama Egyirba  ———– Winner!
  • Shaq B
  • Barista Daniel
  • Candy Man

Best Radio Personality Volta-Oti Sector

  • DJ Achato
  • Eyram Kingsley Ameshi
  • Maame Esi Nyamekye  ———– Winner!
  • Kwabena Ntow
  • Frank Foley
  • Israel Tosu
  • Bubune Bernice Mizpa
  • Rebecca Ocloo Akorli

Best Radio Personality Western Sector

  • Yoofi Eyeson
  • Kojo Brace
  • Paa Kwesi Simpson
  • Naa Ayorko
  • Nana Adwoa Arthur
  • Chelsea Sey
  • Anastasia  ————— Winner!
  • Naomi Afriyie

Best Radio Personality Brong-Ahafo Sector

  • DJ Quest
  • Audrey Akosua Tindana  —— Winner!
  • Akwasi Atta Twum
  • Ampaabeng Romeo
  • Oman Nana
  • Tactical Shifo
  • Nana Amakye
  • Kofi Abochi

Radio Morning Show Host of the Year

  • Nana Yaw Kesseh
  • Bernard Koku Avle
  • Francis Abban
  • Captian Smart
  • Andy Dosty
  • Kwasi Aboagyie
  • Kwame Nkrumah Tikesie  (Okay FM) —– Winner! 

Radio Morning Programme of the Year

  • Kokrokoo  –  Peace FM
  • Morning Starr  –  Starr FM
  • Daybreak Hitz  –  Hitz FM
  • Citi Breakfast Show  – Citi FM
  • Super Morning Show  – Joy FM
  • Ade Akye Abia  – Okay FM
  • Dwaso Nsem  –  Adom FM
  • Anopa Bofour  – Angel FM ——- Winner!

Radio Mid-Morning Show Host of the Year

  • Doreen Andoh
  • Agyemang Prempeh
  • Kofi Kum Bilson
  • Nana Romeo
  • Ohemaa Woyeje
  • Agyenim Boateng  (Kasapa FM) —— Winner!
  • Naa Adjeley Doku

Radio Late Afternoon Show Host of the Year

  • Abeiku Santana  —————— Winner!
  • Giovanni Caleb
  • Odiahenkan Kwame Yeboah
  • Quophi Okyeame
  • Elvis Crystal
  • Kwame Bee
  • DJ Slim
  • Fiifi Pratt

Radio Late Afternoon Programme of the Year

  • Ekosisen  – Asempa FM
  • Angel Drive  – Angel FM ———— Winner!
  • Ekwanso Brebre  – Peace FM
  • Ekwanso Dwoodwoo  –  Okay FM
  • 3FM Drive  – 3FM
  • Drive Time On Joy –  Joy FM
  • Ofie Kwanso  –  Adom FM
  • Afro Joint With Fiifi Pratt  –  Kingdom Plus

Radio Sports Show Host of the Year

  • George Addo Junior  –  Hitz/Joy Fm
  • Dan Kwaku Yeboah  –  Peace FM ————————- Winner!
  • Saddick Adams (Sports Obama)  – Angel FM (Accra)
  • Michael Darko (Don Summer)  – Angel FM (Kumasi)
  • Rockson Adjei Yeboah  –  Fox FM (Kumasi)
  • Nathan Quao  –  Citi FM
  • Yaw Ofosu Larbi  – 3FM
  • Bright Kankam Boadu  –  Pure FM (Kumasi)

Radio Sports Programme of the Year

  • Asempa Sports  – Asempa FM
  • Angel Sports  –  Angel FM (Kumasi)
  • Peace Power Sports  – Peace FM
  • Angel Floodlight Sports  –  Angel FM (Accra) ——- Winner!
  • Happy Sports – Happy FM
  • Joy Sports  –  Joy FM
  • Citi Sports  –  Citi FM
  • Power Sports  –  Power FM

Radio Newscaster of the Year (Local Language)

  • Nana Yaw Kesseh
  • Afia Pokuaa
  • Kwadwo Dickson
  • Daakyehene Ofosu Agyeman
  • Akosua Ago Aboagyie  ————- Winner!
  • Bonohene Baffour Awuah
  • Maame Biamah Kwafo
  • Kofi Adoma Nwanwani

Radio Newscaster of the Year (English Language)

  • Kwesi Debrah
  • Umaru Sanda Amadu
  • Naa Dedei Tetteh
  • Naa Borley Bortey
  • Valentina Ofori Afriyie
  • Pearl Akanya Ofori
  • Evans Mensah

Radio News Programme of the Year

  • Eye Witness News  –  Citi FM
  • Peace News  –  Peace FM ————- Winner
  • Starr News Today  – Starr FM
  • Top Story  –  Joy FM
  • Kasiebo Is Tasty  –  Adom FM
  • Accra Kasiebo  –  Accra FM
  • Power Kasiebo  – Power FM
  • Orgasm News  –  Angel FM

Radio Entertainment Talk Show Host

  • Agyemang Prempeh
  • Dave Hammer
  • Akwasi Aboagye
  • Andy Dosty
  • Christian Agyei Frimpong
  • Halifax Ansah Addo  ————— Winner!
  • Nana Romeo
  • Mark 2
  • Ola Michael

Radio Entertainment Talk Programme of the Year

  • Power Entertainment  –  Power FM ——– Winner!
  • Entertainment Review  – Peace FM
  • Hello Entertainment Review  – Hello FM
  • Best Entertainment  –  Okay FM
  • Annigyie Mmre  –  Onua FM
  • Showbiz Review  –  Hitz FM
  • Adom Entertainment Hall  – Adom FM

Radio Entertainment Pundit of the Year

  • Arnold Asamoah Baidoo
  • Fred Kyei Mensah ——- Winner!
  • Mr Logic
  • Nana Frimpong Zeiga
  • Ruthy Mummie De-Nelson
  • Sammy Rasta
  • Kwesi Ernest
  • Whitney Boakye Mensah

Radio DJ of the Year

  • DJ Black
  • DJ Slim  ——- Winner!
  • Kaxtro
  • DJ Aroma
  • DJ Faculty
  • DJ Young Boy
  • DJ Phletch
  • DJ Jaydee

Radio Female Presenter of the Year

  • Afia Pokuaa
  • Ohemaa Woyeje
  • Auntie Naa
  • Mama Efe
  • Nana Yaa Konadu  ——— Winner!
  • Akosua Agor Aboagye
  • Akumaa Mama Zimbi
  • Doreen Andoh

Radio Development Show Host of the Year

  • Nana Yaa Konadu
  • Mama Efe
  • Johnnie Hughes
  • Akumaa Mama Zimbi ———– Winner!
  • Etornam Sey
  • Auntie Naa
  • Nana Yaa Brefo

Radio Development Programme of the Year

  • Wo Haw Ne Sen?  –  Peace FM
  • Community Connect  –  3FM
  • Obra  –  Nhyira FM
  • Won Mpom Te Sen?  –  Peace FM ——– Winner!
  • Oyerepa Afutuo  – Oyerepa FM
  • Odo Ahomaso  – Adom FM
  • Ideal Home  –  3FM

Radio Reggae Show Host of the Year

  • African Child
  • Blakk Kobby
  • King Lagazee  ———– Winner!
  • Blackface
  • Conscious Queen
  • Bontai
  • Blakk Rasta

Radio Gospel Show Host of the Year

  • So Me So
  • Rev Richard Afful
  • Pastor Jeremiah
  • Franky 5 ————— Winner!
  • Agyenim Boateng
  • Johnson Adu Boahen
  • Rev Gabriel Ansah

Radio Talk Show Host of the Year

  • Philip Osei Bonsu
  • Bonohene Baffour Awuah
  • Mugaabe Maase
  • Mac Jerry Osei Agyeman
  • Nana Yaw Kesseh
  • Nana Yaa Konadu
  • Samson Lardy Anyenini (Joy FM) ——– Winner!

Newspaper of the Year

  • Daily Graphic ————— Winner!
  • Daily Guide
  • The Finder
  • Business and Financial Times
  • New Statesman
  • Graphic Showbiz
  • Insight
  • The Crusading Guide
  • Ghanaian Times
  • Mirror
Written by Shugar Boy
RTP Awards 2021: Full list of winners

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.